Wydawca treści Wydawca treści

Zasoby leśne

 

Zasoby leśne Nadleśnictwa Dobieszyn tworzą rozmaite drzewostany: od ubogich borów sosnowych po podmokłe, żyzne olsy i lasy łęgowe. Średni wiek drzewostanów to 62 lat, a przeciętna zasobność drzewostanów wynosi 281 m²/ha. Siedliska borowe z dominującą sosną w niewielkim stopniu przeważają na terenie Nadleśnictwa.

Trzy typy siedliskowe lasu: las mieszany świeży (LMśw), bór mieszany świeży (BMśw) oraz bór świeży (Bśw), dominują w udziale powierzchniowym siedlisk leśnych w Nadleśnictwie Dobieszyn i stanowią razem ok. 83% udziału procentowego wszystkich siedlisk leśnych. Spośród innych jednostek typologicznych, do częściej spotykanych należą: las mieszany wilgotny (LMw), las świeży (Lśw) oraz ols (Ol).

Drzewostany nadleśnictwa charakteryzują się zróżnicowanym bogactwem gatunkowym – od ubogich jednogatunkowych po bardzo bogate, cztery – i więcej gatunkowe. Największe bogactwo gatunkowe występuje w obrębie Białobrzegi, a najmniejsze w obrębie Dobieszyn. 

 

Udział powierzchni siedliskowych typów lasu w nadleśnictwie

 

 

 


wg grup żyzności:

  • Siedliska borowe, czyli drzewostany z przewagą gatunków iglastych, najczęściej sosen –96 7467, 64 ha, 52%,
  • Siedliska lasowe, czyli drzewostany z przewagą gatunków liściastych – 6859,74 ha, 48%,

wg stopni uwilgotnienia:

  • Suche – 0,86  ha, 0,01 %,
  • Świeże – 12486,76 ha, 87,16%,
  • Wilgotne – 1351,71 ha, 9,43 %,
  • Bagienne – 387,04 ha, 2, 70%.
  • Zalewowe- 100,44 ha, 0,70%

 

Udział powierzchniowy gatunków lasotwórczych wg. gatunku panującego

 

 

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Uroczyste obchody Święta Patrona Leśników i Przyrodników w Nadleśnictwie Dobieszyn

Uroczyste obchody Święta Patrona Leśników i Przyrodników w Nadleśnictwie Dobieszyn

W niedzielę 9 października 2016 r, już po raz siódmy, pracownicy tutejszego nadleśnictwa wraz z rodzinami i zaproszonymi gośćmi uczcili pamięć Św. Franciszka z Asyżu –Patrona Leśników i Przyrodników. Uroczystości odbyły się w lasach Leśnictwa Ksawerów w miejscu nieistniejącej już osady Stachów koło Bud Augustowskich. W Stachowie mieściła się niegdyś siedziba obecnego dziś Nadleśnictwa Dobieszyn.

Mimo niekorzystnej aury na uroczystości przybyło wielu zaproszonych gości: pracownicy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu na czele z Dyrektorem Andrzejem Matysiakiem, Nadleśniczowie Nadleśnictw: Kozienice, Przysucha oraz Zwoleń. Obecnością swoją zaszczycili nas również Wójt Gminy Stromiec – Krzysztof Stykowski, Wójt Gminy Stara Błotnica – Marcin Kozdrach oraz Wójt Gminy Magnuszew – Marek Drapała. Na uroczystości zaprezentowały się poczty sztandarowe okolicznych szkół, ochotniczych straży pożarnych oraz Klubu Żołnierzy Rezerwy LOK im. Piotra Wysockiego w Warce.

Obchody rozpoczęły się plenerową mszą świętą koncelebrowaną przez Proboszcza Parafii pw. Świętej Trójcy ks. Jana Pękacza. Mszę odprawiono w intencji leśników i ich rodzin oraz lokalnej społeczności. Kazanie wygłosił Kapelan Leśników ks. Robert Kuropieska.

Po mszy okolicznościowe przemówienie wygłosił emerytowany Nadleśniczy Nadleśnictwa Dobieszyn Jan Chryzostom Czachowski – inicjator powstania kapliczki Św. Franciszka z Asyżu. Przedstawił on w skrócie historię tutejszego nadleśnictwa podkreślając wkład leśników nie tylko w zachowanie piękna lasów Puszczy Stromieckiej ale również w działalność konspiracyjną w Armii Krajowej podczas II wojny Światowej.

Uroczystość ta była również okazją do zapoznania się z ofertą edukacyjną Lasów Państwowych. Dzieci szkół podstawowych i gimnazjalnych licznie odwiedziły przygotowane w tym celu stoisko. Szczególnym powodzeniem cieszyły materiały edukacyjne autorstwa Hanny Będkowskiej opisujące pracę leśnika.

Na zakończenie na zziębniętych uczestników czekał myśliwski poczęstunek oraz pokrzepiająca grochówka przygotowana przez Ochotniczą Straż Pożarną w Augustowie.