Wydawca treści Wydawca treści

Zasoby leśne

 

Zasoby leśne Nadleśnictwa Dobieszyn tworzą rozmaite drzewostany: od ubogich borów sosnowych po podmokłe, żyzne olsy i lasy łęgowe. Średni wiek drzewostanów to 62 lat, a przeciętna zasobność drzewostanów wynosi 281 m²/ha. Siedliska borowe z dominującą sosną w niewielkim stopniu przeważają na terenie Nadleśnictwa.

Trzy typy siedliskowe lasu: las mieszany świeży (LMśw), bór mieszany świeży (BMśw) oraz bór świeży (Bśw), dominują w udziale powierzchniowym siedlisk leśnych w Nadleśnictwie Dobieszyn i stanowią razem ok. 83% udziału procentowego wszystkich siedlisk leśnych. Spośród innych jednostek typologicznych, do częściej spotykanych należą: las mieszany wilgotny (LMw), las świeży (Lśw) oraz ols (Ol).

Drzewostany nadleśnictwa charakteryzują się zróżnicowanym bogactwem gatunkowym – od ubogich jednogatunkowych po bardzo bogate, cztery – i więcej gatunkowe. Największe bogactwo gatunkowe występuje w obrębie Białobrzegi, a najmniejsze w obrębie Dobieszyn. 

 

Udział powierzchni siedliskowych typów lasu w nadleśnictwie

 

 

 


wg grup żyzności:

  • Siedliska borowe, czyli drzewostany z przewagą gatunków iglastych, najczęściej sosen –96 7467, 64 ha, 52%,
  • Siedliska lasowe, czyli drzewostany z przewagą gatunków liściastych – 6859,74 ha, 48%,

wg stopni uwilgotnienia:

  • Suche – 0,86  ha, 0,01 %,
  • Świeże – 12486,76 ha, 87,16%,
  • Wilgotne – 1351,71 ha, 9,43 %,
  • Bagienne – 387,04 ha, 2, 70%.
  • Zalewowe- 100,44 ha, 0,70%

 

Udział powierzchniowy gatunków lasotwórczych wg. gatunku panującego

 

 

 


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Ogólna charakterystyka nadleśnictwa

Ogólna charakterystyka nadleśnictwa

Nadleśnictwo Dobieszyn gospodaruje na ponad 15,3 tys. ha, z czego powierzchnia lasów stanowi 14,7 tys. ha. Lesistość obszaru zasięgu terytorialnego nadleśnictwa wynosi ok. 23,4%.

Zasięg terytorialny nadleśnictwa ograniczony jest z trzech stron rzekami: Wisłą, Pilicą i Radomką. Na terenie nadleśnictwa znajduje się cztery rezerwaty przyrody o łącznej powierzchni ponad 104,5 ha, obszary te charakteryzują się wieloma ciekawymi osobliwościami przyrodniczymi. Teren nadleśnictwa wyróżnia się zróżnicowaniem przyrodniczym oraz bogatą fauną i florą.

Nadleśnictwo Dobieszyn objęte jest zasięgami różnych wielkoprzestrzennych form ochrony przyrody: Obszar Chronionego Krajobrazu Dolina rzeki Pilicy i Drzewiczki, OZW „Łękawica” PLH140030, SOO „Dolina Dolnej Pilicy” PLH140016 oraz OSO „Dolina Pilicy” PLB140003, które chronią znajdujące się na ich terenie cenne siedliska przyrodnicze oraz gatunki zwierząt.

Pod względem siedliskowego typu lasu największą powierzchnię zajmują lasy mieszane świeże (LMśw) (33,5%), łączny udział siedlisk borowych na ternie nadleśnictwa wynosi 52%, w niewielkim stopniu przeważa nad siedliskami lasowymi. Gatunkiem dominującym w naszych lasach jest sosna. Dąb charakteryzuje się  kilkukrotnie mniejszym udział.  Pozostałe gatunki to brzoza i olsza, które zwiększają  bioróżnorodność naszych lasów i nie mają dużego znaczenia gospodarczego. Szata roślinna ekosystemu leśnego to również krzewy i rośliny runa. Lasy Nadleśnictwa Dobieszyn stanowią także miejsce występowania wielu chronionych i cennych gatunków roślin, grzybów i zwierząt.

Lasy nadleśnictwa oprócz niewątpliwych atrakcji turystycznych są cennym narzędziem edukacji przyrodniczo-leśnej, która jest aktywnie prowadzona przez administrację lasów państwowych.