Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Lasy Państwowe na LAS-EXPO

Lasy Państwowe na LAS-EXPO

Już po raz XVI LAS-EXPO zdominują Targi Kielce. W dniach 18-20 marca Lasy Państwowe zapraszają na Targi Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi.

Podobnie do lat ubiegłych, LAS-EXPO objęte zostały patronatem honorowym: Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych Konrada Tomaszewskiego oraz Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu Andrzeja Matysiaka.

Radomska dyrekcja wraz z nadleśnictwami Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska" zaprasza zwiedzających do odwiedzenia swojego stoiska. Na gości czekać będzie fachowa wiedza ze strony leśników oraz wiele atrakcji.

Tegoroczna wystawa będzie nawiązywała do kampanii „Lasy Państwowe. Zapraszamy". Leśnicy promować będą działalność gospodarczą LP oraz funkcje społeczne i ekologiczne lasów. Będzie też możliwość obejrzenia i przetestowania nowych technologii i urządzeń stosowanych w leśnictwie. Dodatkowo osoby odwiedzające nasze stoisko będą mogły poznać bardzo ciekawą i atrakcyjną ofertę turystyczną i edukacyjną jednostek RDLP.    

W ramach organizowanych konkursów zwiedzający otrzymają materiały promocyjno-edukacyjne: foldery, mapy, przewodniki opisujące najciekawsze miejsca w lasach RDLP w Radomiu oraz sadzonki drzew leśnych.

Specjalną atrakcją będzie obecność Zespołu Sygnalistów Myśliwskich działającego przy RDLP w Radomiu, który tworzą leśnicy – pasjonaci muzyki myśliwskiej. Przewidziane są także pokazy sokolnicze i wiele innych atrakcji.

Ekspozycję można zwiedzać:

  • 18 marca 10.00-17.00
  • 19 marca 9.00-17.00
  • 20 marca 9.00-16.00

Serdecznie zapraszamy!

Więcej informacji na stronie: http://www.targikielce.pl/pl/las-expo.htm

 

Miejsce:

Targi Kielce, ul. Zakładowa 1, Kielce

Termin:

18-20 marzec, godz. 09.00-17.00

Osoby do kontaktu:

Edyta Nowicka – RDLP w Radomiu, Monika Juda – Nadleśnictwo Kielce

e-mail: edyta.nowicka@radom.lasy.gov.pl, monika.juda@radom.lasy.gov.pl

Telefon: 48 385 60 16, 604 579 388; 41 335 63 70, 661 991 986

Materiały do pobrania