Lasy regionu

Lasy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu zajmują 324,5 tys. ha i są bardzo zróżnicowane, podobnie jak lesistość tego terenu. Wiele z nich przetrwało dawne osadnictwo i nadal tworzy zwarte leśne obszary. Puszcza Świętokrzyska i Kozienicka należą do najcenniejszych obszarów przyrodniczych w kraju. Inne wyróżniające się kompleksy leśne to Puszcza Stromiecka, Lasy Iłżeckie oraz lasy Niecki Włoszczowskiej. Pozostałe lasy: okolic Chmielnika, Staszowa, Pińczowa, Jędrzejowa i Grójca są bardziej rozdrobnione, ale także cenne i mające swoją specyfikę.

Polskie lasy

Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

Mapy lasów

Zapraszamy do przejrzenia naszych map: mapy Lasów Państwowych oraz interaktywnej mapy ochrony przyrody Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu

PGL Lasy Państwowe

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa, obchodząca w tym roku 90-lecie istnienia.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Nadleśnictwo Dobieszyn na Światowych Dniach Młodzieży

Nadleśnictwo Dobieszyn na Światowych Dniach Młodzieży

Dnia 21.07.2016r Nadleśnictwo Dobieszyn miało swój udział w Światowych Dniach Młodzieży na trasie ścieżki dydaktycznej „Królewskie Źródła", w Nadleśnictwie Kozienice.

Było to stoisko na którym przy wykorzystaniu eksponatów w postaci tablic, wizerunków zwierząt, przedstawiono korzyści płynące z lasu oraz zaprezentowana została tradycja prowadzenia wielofunkcyjnej i zrównoważonej gospodarki leśnej. Zwiedzający mogli przy stoisku zrobić sobie zdjęcia pamiątkowe oraz w ramach promocji otrzymywali upominki w postaci odblasków (lis, wiewiórka, bóbr, łoś) z napisem „Puszcza Stromiecka, Nadleśnictwo Dobieszyn".

Na placu piknikowym gdzie były degustowane potrawy, można było zobaczyć jak młodzież, mimo pochodzenia z wielu stron świata potrafi łamać różnego rodzaju bariery, dając temu wyraz w spontanicznej zabawie; przy wtórze pieśni religijnych. Co zostało uwiecznione na zdjęciach, robionych w dużych ilościach, także przez samych pielgrzymów pochodzących z wielu krajów Europy (Ukraina, Rumunia, Węgry, Włochy) oraz Afryki (Kamerun).