Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Nadleśnictwo Dobieszyn na dożynkach w Stromcu

Nadleśnictwo Dobieszyn na dożynkach w Stromcu

Dnia 06.09.2015r Nadleśnictwa Dobieszyn było na dożynkach w m. Stromiec. Nadleśnictwo wystawiło swoje stoisko, gdzie zaprezentowane zostały dary lasu oraz była prowadzona edukacja leśna.

Festyn dożynkowy rozpoczął się Mszą Świętą w Kościele pw. Św. Jana Chrzciciela w Stromcu. Następnie na placu boiska sportowego miała miejsce dalsza część uroczystości. Na dożynki przybyli przedstawiciele Administracji Leśnej nadleśnictwa, na czele z p. Nadleśniczym oraz licznie stawili się pracownicy Zakładów Usług Leśnych z leśnictw - Zawady, Grabowy Las, Ksawerów, Turno. Ilość osób która brała udział w imprezie można szacować na ok. 500-700 osób – dorosłych i dzieci. Na stoisku nadleśnictwa wydawane były kolorowanki o tematyce przyrodniczo-leśnej, komiksy nawiązujące do wydarzeń jakie miały miejsce w lasach Puszczy Stromieckiej, foldery, broszury (np. „O zachowaniu się w lesie"), odblaski z logo L.P i napisem „Nadleśnictwo Dobieszyn, Puszcza Stromiecka", albumy „W Puszczy Stromieckiej nad Pilicą", czasopisma leśne (min. Głos Lasu), długopisy, notesy. Przy pomocy pieczątek edukacyjnych dzieci tworzyły różne scenki z życia lasu. W ramach zabawy dzieci otrzymywały Dyplom okolicznościowy. Jak co roku impreza była udana mimo, iż tego dnia porywisty wiatr płatał organizatorom różne figle.