Asset Publisher Asset Publisher

Obszar Chronionego Krajobrazu

Obszar Chronionego Krajobrazu Dolina rzeki Pilicy i Drzewiczki (OChKDPiD) – został ustanowiony na podstawie Uchwały Nr XV/69/83 Wojewódzkiej Rady Narodowej w Radomiu z 28.06.1983r., zaktualizowany późniejszymi rozporządzeniami Wojewody Mazowieckiego.

Aktualnie obowiązującym aktem prawnym w sprawie w/w obszaru jest Rozporządzenie Nr 43 Wojewody Mazowieckiego z dnia 5 maja 2005 r. (Dz. Urz. Woj. Maz. Nr 105, poz. 2950 z póź. zmian.). Rozporządzenie to ustala kierunki czynnej ochrony ekosystemów leśnych, nieleśnych lądowych i wodnych, wprowadza zakazy oraz odstępstwa od nich. Całkowita powierzchnia tego obszaru w w/w Rozp. wynosi 63422 ha, grunty Nadleśnictwa Dobieszyn stanowią 4528,55 ha (7% pow. OChKDPiD).

Obszar ten charakteryzuje się dużą atrakcyjnością turystyczno-krajobrazową i zróżnicowanym bogactwem przyrodniczym. Występuje tu mozaika lasów i zadrzewień rozdzielonych półnaturalnymi łąkami oraz starorzeczami, co wynika ze znacznego zróżnicowania geomorfologicznego terenu. Północny brzeg Pilicy stanowi wysoka skarpa o dużym spadku, miejscami silnie zerodowana, z uformowanymi wąwozami i jarami, często porośnięta lasami na siedliskach borowych. Natomiast południowa część obszaru ma charakter równinny pokryty głównie łąkami, szuwarami i bagnami z rozproszonymi zadrzewieniami, lasami i zakrzewieniami.

Dolina Pilicy charakteryzuje się meandrującym korytem rzeki z licznymi wysepkami, łachami i starorzeczami. Na terenie OChKDPiD posiada w większości naturalnie ukształtowane koryto, które jedynie w okolicy Wyśmierzyc zostało na niewielkim odcinku uregulowane. Naturalny charakter Pilicy w dolnym odcinku, wyróżnia ten obszar pod względem walorów środowiska przyrodniczego, dotyczy to głównie znaczenia, jako ostoi wielu rzadkich i cennych gatunków ptaków, takich jak: nurogęś, sieweczka obrożna i rzeczna, brodziec piskliwy, zimorodek, brzegówka i podróżniczek (w sumie ponad 150 gatunków lęgowych i prawdopodobnie lęgowych).

Drzewiczka stanowi prawobrzeżny dopływ Pilicy, posiada wysokie walory przyrodniczo-krajobrazowe. Brzegi doliny porastają lasy głównie na siedliskach borowych, poprzeplatane łąkami zalewowymi z trzcinowiskami, bagnami i szuwarami.

Zróżnicowanie ekosystemów wpływa na bogactwo przyrodnicze, na tych terenach występuje wiele rzadkich i chronionych gatunków fauny i flory.

Obszar Chronionego Krajobrazu Dolina rzeki Pilicy i Drzewiczki jest ważnym szlakiem ekologicznym o randze krajowej, zwłaszcza dla wielu rzadkich gatunków ptaków, w związku z powyższym, ale również ze względu na zróżnicowane bogactwo siedlisk oraz fauny i flory tereny te zostały włączone do sieci Natura 2000.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Nadleśnictwo Dobieszyn na Światowych Dniach Młodzieży

Nadleśnictwo Dobieszyn na Światowych Dniach Młodzieży

Dnia 21.07.2016r Nadleśnictwo Dobieszyn miało swój udział w Światowych Dniach Młodzieży na trasie ścieżki dydaktycznej „Królewskie Źródła", w Nadleśnictwie Kozienice.

Było to stoisko na którym przy wykorzystaniu eksponatów w postaci tablic, wizerunków zwierząt, przedstawiono korzyści płynące z lasu oraz zaprezentowana została tradycja prowadzenia wielofunkcyjnej i zrównoważonej gospodarki leśnej. Zwiedzający mogli przy stoisku zrobić sobie zdjęcia pamiątkowe oraz w ramach promocji otrzymywali upominki w postaci odblasków (lis, wiewiórka, bóbr, łoś) z napisem „Puszcza Stromiecka, Nadleśnictwo Dobieszyn".

Na placu piknikowym gdzie były degustowane potrawy, można było zobaczyć jak młodzież, mimo pochodzenia z wielu stron świata potrafi łamać różnego rodzaju bariery, dając temu wyraz w spontanicznej zabawie; przy wtórze pieśni religijnych. Co zostało uwiecznione na zdjęciach, robionych w dużych ilościach, także przez samych pielgrzymów pochodzących z wielu krajów Europy (Ukraina, Rumunia, Węgry, Włochy) oraz Afryki (Kamerun).