Web Content Display Web Content Display

Ścieżki przyrodniczo-edukacyjne

 „Szlakiem Puszczańskich Dębów”. Dużą część lasów Nadleśnictwa Dobieszyn stanowi Puszcza Stromiecka. Według opracowania prof. Ryszarda Zaręby historyczny zasięg Puszczy obejmowały tereny pomiędzy rzeką Pilicą, Wisłą a Radomką, zaś od zachodniej strony  ograniczała je droga z Białobrzegów do Jedlińska. Ścieżka została założona z myślą o grupach pomnikowych dębów, które możemy podziwiać wędrując jej szlakiem.

 „Puszcza Stromiecka wczoraj, dziś, jutro”. Szlakiem można wędrować w trzech wariantach. Dwoma trasami w kształcie pętli, krótka około 3 km i długa – 7 km oraz trasą pomiędzy PKP Dobieszyn i Strzyżyna. Dwiema ostatnimi trasami można również swobodnie poruszać się na rowerze. Rozpoczynając lub kończąc  zwiedzanie lasu pętlami, można skorzystać z zielonej klasy. Znajduje się tu wiata z ławkami oraz miejsce na rozpalenie ogniska. Początek ścieżki przebiega wzdłuż rezerwatu Starodrzew Dobieszyński przywołując na myśl dawne ostępy Puszczy Stromieckiej. Wędrując dalej można obserwować jak wygląda gospodarowanie lasem w chwili obecnej. Jednym z punktów ścieżki jest szkółka leśna, która zaopatruje nasze lasy w sadzonki drzew i krzewów.

 „Lasy Puszczy Stromieckiej a wojna”. Ścieżka ta została opracowana z myślą o edukacyjnej roli jaką mogą odegrać lasy terenu dawnego przyczółka Warecko-Magnuszewskiego. Ścieżka ma około 8 km i jednym z punktów jest zielona klasa, gdzie można odpocząć, Mauzoleum w Studziankach Pancernych, mogiły oraz okopy i transzeje, przypominające o toczących się tu przed laty wojennych starciach. Wędrówka tym szlakiem to także możliwość podziwiania bogactwa przyrodniczego naszych lasów. Część szlaku przebiega wzdłuż rezerwatu Dęby Biesiadne.

 „Bory sosnowe okolic Warki”. Ścieżkę można przebyć na pieszo lub rowerem w dwóch wariantach pętli o długości około 5 km każda. Oprócz podziwiania walorów przyrodniczych tutejszych lasów spotkać możemy miejsca historyczne: mogiły żołnierzy poległych w czasie wojny oraz głaz pamiątkowy – miejsce pożegnania Marszałka Józefa Piłsudskiego przez leśników w jego ostatniej drodze na Wawel.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

II Regionalna Submisja Drewna Cennego RDLP w Radomiu

II Regionalna Submisja Drewna Cennego RDLP w Radomiu

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu ogłasza submisję surowca drzewnego specjalnego przeznaczenia. Tym razem wystawione zostanie 530 m3 najlepszego drewna ze świętokrzyskich i radomskich lasów.

Oględziny surowca możliwe będą w dniach 21-25.11.2016 r. na placu składnicowym w Nadleśnictwie Włoszczowa (plac mieści się na terenie leśnictwa Motyczno, w miejscowości Kozia Wieś, współrzędne geograficzne – 50°56´17"N, 20°1´56"E (50.938184N, 20.032340E).

Oferty można składać do 25 listopada 2016 r. do godziny 9:00 w siedzibie Nadleśnictwa Włoszczowa, ul. Kolejowa 23, 29-100 Włoszczowa.

Otwarcie ofert nastąpi w dniu 25 listopada 2016 r. o godzinie 10:00 w siedzibie Nadleśnictwa Włoszczowa. W tym samym dniu zostanie podany do publicznej wiadomości wynik submisji.

Włoszczowska submisja jest jedenastą w historii nadleśnictwa i drugą w historii Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Tym razem oferowany jest surowiec: dębowy, olchowy, modrzewiowy, sosnowy oraz bukowy. Szczegółowe ilości drewna oferowane przez poszczególne nadleśnictwa znajdują się w tabeli poniżej.

Katalogi zawierające charakterystykę poszczególnych sztuk surowca drzewnego dostępne będą od 14 listopada na stronach internetowych nadleśnictw oraz RDLP w Radomiu oraz także w biurze RDLP w Radomiu i Nadleśnictwa Włoszczowa.

Wszystkie zainteresowane podmioty serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w submisji.

Wystawione drewno w całości objęte jest certyfikatem FSC® i PEFC.

Szczegółowe informacje na temat organizowanej submisji można uzyskać w Wydziale Gospodarki Drewnem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu – tel. 48 385 60 51 lub w Nadleśnictwie Włoszczowa – tel. 41 39 42 719.