Asset Publisher Asset Publisher

Organizacja Nadleśnictwa

Nadleśnictwo jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie ustawy o lasach. Podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, która prowadzi nadzór i koordynuje działania na swoim terenie. Nadleśnictwa dzielą się na leśnictwa.


Nadleśnictwem kieruje Nadleśniczy, któremu  bezpośrednio podlegają:
•     Zastępca Nadleśniczego
•     Inżynierowie Nadzoru
•     Główny Księgowy
•     Komendant Posterunku Straży Leśnej
•     Specjalista ds. pracowniczych
•     Sekretarz


Strukturę Nadleśnictwa stanowią:
 1. biuro Nadleśnictwa
 2. leśnictwa
 
W skład biura Nadleśnictwa wchodzą następujące komórki organizacyjne:


1. Działy:
•    Dział Gospodarki Leśnej, kierowany przez Zastępcę Nadleśniczego
•    Dział Finansowo - Księgowy, kierowany przez Głównego Księgowego
•    Dział Administracyjno - Gospodarczy, kierowany przez Sekretarza
•    Posterunek Straży Leśnej, kierowany przez Komendanta Posterunku Straży Leśnej


2. Stanowiska pracy:
•    Stanowisko ds. kontroli - Inżynierowie  Nadzoru
•    Stanowisko ds. pracowniczych 

Leśnictwa:


I. W obrębie leśnym  Białobrzegi:

  1. Leśnictwo Turno
  2. Leśnictwo Sucha 


 II. W obrębie leśnym Dobieszyn:

  1.  Leśnictwo Winiary
  2. Leśnictwo Kępa Niemojewska
  3. Leśnictwo Ksawerów
  4. Leśnictwo Zawady
  5. Leśnictwo Grabowy Las
  6. Gospodarstwo Szkółkarskie Ksawerów

 
III. W obrębie leśnym Studzianki:

  1. Leśnictwo Trzebień
  2. Leśnictwo Studzianki
  3. Leśnictwo Strzyżyna
     

 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Hodowla Lasu

Hodowla Lasu

Zasadniczym celem hodowlanym w gospodarstwie leśnym jest uzyskanie takich drzewostanów, które przy określonych warunkach przyrodniczo-leśnych zapewnią trwałość lasów, osiągnięcie zakładanego technicznego celu produkcji oraz spełnianie funkcji pozaprodukcyjnych.

Wymienione cele wyrażone są w postaci przyjętych gospodarczych typów drzewostanów. Wyznaczają one model docelowy drzewostanu, który powinien być osiągnięty w końcu cyklu produkcyjnego.

Podstawą do opracowania zadań gospodarczych z zakresu hodowli lasu były:

- „Zasady Hodowli Lasu" (Zarządzenie nr 99 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 24 grudnia 2002 r.),

- ustalenia I KTG i NTG,

- wytyczne w sprawie doskonalenia gospodarki leśnej na podstawach ekologicznych zawarte w Zarządzeniu Nr 11A Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 11 maja 1999 r.,

- szczegółowe, określone w trakcie terenowych prac urządzeniowych i uzgodnione z nadleśnictwem wskazania gospodarcze, które opracowano kameralnie z uwzględnieniem planu cięć użytków rębnych.

Rozmiar prac z zakresu hodowli lasu

Pielęgnowanie gleby zaprojektowano na wszystkich powierzchniach dotyczących odnowienia lasu(oprócz dolesienia luk), zalesień gruntów porolnych oraz, w odpowiednim rozmiarze, w istniejących uprawach otwartych i podosłonowych, w których konieczność takiego zabiegu stwierdzono podczas prac taksacyjnych.

Do czyszczeń wczesnych przeznaczono powierzchnie odnowień i zalesień na powierzchni otwartej oraz pod osłoną ( na powierzchni zredukowanej), a także projektowanych odnowień na powierzchniach otwartych i pod osłoną. Nie kwalifikowano do nich jedynie powierzchni, które wypadną do wykonania pod koniec okresu gospodarczego tj. na drugich pasach manipulacyjnych i po drugim cięciu.

Czyszczenia późne przewidziano na odpowiednich powierzchniach w istniejących młodnikach łącznie z tymi, które ujęto w planie użytkowania przedrębnego. Czyszczenia późne zaprojektowano także w podrostach oraz w uprawach, które w drugiej części okresu gospodarczego osiągną status młodnika.

Melioracje agrotechniczne projektowano na wszystkich powierzchniach przewidzianych do odnowień i zalesień (za wyjątkiem przypadków, gdzie zabieg ten został już wykonany).

Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne w wykazie hodowli ujęto jednorazowo, jednak wykonywać należy je zgodnie z potrzebami pielęgnacyjnymi, nawet kilkukrotnie.

Do odnowień, a szczególnie poprawek, należy używać zdrowego, wyrośniętego, o wyraźnie wykształconym pędzie wierzchołkowym, materiału sadzeniowego.

Do uzupełnień należy używać głównie wielolatek, gwarantujących szybsze uzupełnienie powierzchni.

Źródłem materiału nasiennego są gospodarcze drzewostany nasienne (cz. I, rozdz. 4.9),

W odnowieniach i zalesieniach należy wykorzystywać, w miarę możliwości, istniejące podrosty i zadrzewienia oraz pozostawiać w stanie nienaruszonym, istniejące bagienka i naturalne oczka wodne.

Wskazane jest też, dla wzbogacenia różnorodności gatunkowej, wprowadzanie, tam gdzie to możliwe, gatunków nie występujących w gospodarczych typach drzewostanów, a dobrze czujących się na danych siedliskach. Dotyczy to także gatunków drzew owocowych i jagodowych, których owoce mogą być bazą pokarmową dla ptaków leśnych.