Asset Publisher Asset Publisher

Ogólna charakterystyka nadleśnictwa

Nadleśnictwo Dobieszyn gospodaruje na ponad 15,3 tys. ha, z czego powierzchnia lasów stanowi 14,7 tys. ha. Lesistość obszaru zasięgu terytorialnego nadleśnictwa wynosi ok. 23,4%.

Zasięg terytorialny nadleśnictwa ograniczony jest z trzech stron rzekami: Wisłą, Pilicą i Radomką. Na terenie nadleśnictwa znajduje się cztery rezerwaty przyrody o łącznej powierzchni ponad 104,5 ha, obszary te charakteryzują się wieloma ciekawymi osobliwościami przyrodniczymi. Teren nadleśnictwa wyróżnia się zróżnicowaniem przyrodniczym oraz bogatą fauną i florą.

Nadleśnictwo Dobieszyn objęte jest zasięgami różnych wielkoprzestrzennych form ochrony przyrody: Obszar Chronionego Krajobrazu Dolina rzeki Pilicy i Drzewiczki, OZW „Łękawica” PLH140030, SOO „Dolina Dolnej Pilicy” PLH140016 oraz OSO „Dolina Pilicy” PLB140003, które chronią znajdujące się na ich terenie cenne siedliska przyrodnicze oraz gatunki zwierząt.

Pod względem siedliskowego typu lasu największą powierzchnię zajmują lasy mieszane świeże (LMśw) (33,5%), łączny udział siedlisk borowych na ternie nadleśnictwa wynosi 52%, w niewielkim stopniu przeważa nad siedliskami lasowymi. Gatunkiem dominującym w naszych lasach jest sosna. Dąb charakteryzuje się  kilkukrotnie mniejszym udział.  Pozostałe gatunki to brzoza i olsza, które zwiększają  bioróżnorodność naszych lasów i nie mają dużego znaczenia gospodarczego. Szata roślinna ekosystemu leśnego to również krzewy i rośliny runa. Lasy Nadleśnictwa Dobieszyn stanowią także miejsce występowania wielu chronionych i cennych gatunków roślin, grzybów i zwierząt.

Lasy nadleśnictwa oprócz niewątpliwych atrakcji turystycznych są cennym narzędziem edukacji przyrodniczo-leśnej, która jest aktywnie prowadzona przez administrację lasów państwowych.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Nadleśnictwo Dobieszyn na Światowych Dniach Młodzieży

Nadleśnictwo Dobieszyn na Światowych Dniach Młodzieży

Dnia 21.07.2016r Nadleśnictwo Dobieszyn miało swój udział w Światowych Dniach Młodzieży na trasie ścieżki dydaktycznej „Królewskie Źródła", w Nadleśnictwie Kozienice.

Było to stoisko na którym przy wykorzystaniu eksponatów w postaci tablic, wizerunków zwierząt, przedstawiono korzyści płynące z lasu oraz zaprezentowana została tradycja prowadzenia wielofunkcyjnej i zrównoważonej gospodarki leśnej. Zwiedzający mogli przy stoisku zrobić sobie zdjęcia pamiątkowe oraz w ramach promocji otrzymywali upominki w postaci odblasków (lis, wiewiórka, bóbr, łoś) z napisem „Puszcza Stromiecka, Nadleśnictwo Dobieszyn".

Na placu piknikowym gdzie były degustowane potrawy, można było zobaczyć jak młodzież, mimo pochodzenia z wielu stron świata potrafi łamać różnego rodzaju bariery, dając temu wyraz w spontanicznej zabawie; przy wtórze pieśni religijnych. Co zostało uwiecznione na zdjęciach, robionych w dużych ilościach, także przez samych pielgrzymów pochodzących z wielu krajów Europy (Ukraina, Rumunia, Węgry, Włochy) oraz Afryki (Kamerun).