Asset Publisher Asset Publisher

Uroczyste obchody Święta Patrona Leśników i Przyrodników w Nadleśnictwie Dobieszyn

W niedzielę 9 października 2016 r, już po raz siódmy, pracownicy tutejszego nadleśnictwa wraz z rodzinami i zaproszonymi gośćmi uczcili pamięć Św. Franciszka z Asyżu –Patrona Leśników i Przyrodników. Uroczystości odbyły się w lasach Leśnictwa Ksawerów w miejscu nieistniejącej już osady Stachów koło Bud Augustowskich. W Stachowie mieściła się niegdyś siedziba obecnego dziś Nadleśnictwa Dobieszyn.

Mimo niekorzystnej aury na uroczystości przybyło wielu zaproszonych gości: pracownicy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu na czele z Dyrektorem Andrzejem Matysiakiem, Nadleśniczowie Nadleśnictw: Kozienice, Przysucha oraz Zwoleń. Obecnością swoją zaszczycili nas również Wójt Gminy Stromiec – Krzysztof Stykowski, Wójt Gminy Stara Błotnica – Marcin Kozdrach oraz Wójt Gminy Magnuszew – Marek Drapała. Na uroczystości zaprezentowały się poczty sztandarowe okolicznych szkół, ochotniczych straży pożarnych oraz Klubu Żołnierzy Rezerwy LOK im. Piotra Wysockiego w Warce.

Obchody rozpoczęły się plenerową mszą świętą koncelebrowaną przez Proboszcza Parafii pw. Świętej Trójcy ks. Jana Pękacza. Mszę odprawiono w intencji leśników i ich rodzin oraz lokalnej społeczności. Kazanie wygłosił Kapelan Leśników ks. Robert Kuropieska.

Po mszy okolicznościowe przemówienie wygłosił emerytowany Nadleśniczy Nadleśnictwa Dobieszyn Jan Chryzostom Czachowski – inicjator powstania kapliczki Św. Franciszka z Asyżu. Przedstawił on w skrócie historię tutejszego nadleśnictwa podkreślając wkład leśników nie tylko w zachowanie piękna lasów Puszczy Stromieckiej ale również w działalność konspiracyjną w Armii Krajowej podczas II wojny Światowej.

Uroczystość ta była również okazją do zapoznania się z ofertą edukacyjną Lasów Państwowych. Dzieci szkół podstawowych i gimnazjalnych licznie odwiedziły przygotowane w tym celu stoisko. Szczególnym powodzeniem cieszyły materiały edukacyjne autorstwa Hanny Będkowskiej opisujące pracę leśnika.

Na zakończenie na zziębniętych uczestników czekał myśliwski poczęstunek oraz pokrzepiająca grochówka przygotowana przez Ochotniczą Straż Pożarną w Augustowie.