Lista aktualności Lista aktualności

Dąb szypułkowy „Bartuś” potomek najsłynniejszego w Polsce pomnika przyrody dęba Bartka posadzony w Białobrzegach

Dnia 20 kwietnia 2018 r uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Białobrzegach wraz z pracownikami Nadleśnictwa Dobieszyn i przedstawicielami miejscowych władz posadzili przed szkołą sadzonkę dęba szypułkowego. Sadzonka dęba zwana „Bartuś” jest potomek najsłynniejszego w Polsce pomnika przyrody dęba Bartka rosnącego na terenie Nadleśnictwa Zagnańsk.

Moment posadzenia miał niezwykle uroczysty charakter. Najpierw głos zabrała dyrektor szkoły Jolanta Plesiewicz później Nadleśniczy Nadleśnictwa Dobieszyn Paweł Sułkowski odczytał i przekazał na ręce pani dyrektor CERTYFIKAT świadczący o pochodzeniu materiału sadzeniowego. Do posadzenia drzewka zaangażowano przedstawicieli miejscowych władz w osobie Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Białobrzegi Mieczysława Danielewicza, nauczycieli a przede wszystkim – co spotkało się z dużym aplauzem zebranych - młodzież i dzieci z miejscowej szkoły.

Młode drzewko pod system korzeniowy, w wykopany dołek dostało glebę zebraną pod dębami rosnącymi na terenie leśnictwa Sucha. Ten rodzimy podkład niewątpliwie ułatwi start sadzonce. I może w przyszłości tak jak pobliska szkoła wydaje na świat dobrych obywateli naszego kraju, tak ten dąb będzie obficie obradzał.

Druga część uroczystości odbyła się w szkolnej klasie. Emerytowany Nadleśniczy Nadleśnictwa Dobieszyn Jan Chryzostom Czachowski wygłosił wykład o patriotyzmie a w nim podkreślał przykłady lokalnych patriotów, którzy w trudnych czasach nie wahali się oddać Ojczyźnie to co najcenniejsze - własne życie. Wspominał miedzy innymi porucznika Juliusza Bagniewskiego mieszkańca okolic Stromca, legionisty. Później odbyła się cześć artystyczna przygotowana przez uczniów szkoły.

Na zakończenie uroczystości, każdy z obecnych gości mógł się wpisać do Pamiątkowej Księgi Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Białobrzegach.